воскресенье, 11 декабря 2016 г.


Психологічний тренінг

         ДРУЖБА



 Мета: формування поняття «дружба», вміння знаходити друзів, формувати уявлення про якості необхідних у дружбі;

 Завдання:

 1.  Розвиток навичок соціальної перцепції;

 2. Розвиток впевненості у собі; почуття власної гідності

 3. Формування доброзичливих відносин в групі.



Хід заняття:

 - Доброго дня! Сьогодні наша зустріч буде присвячена темі дружби між людьми.

Вправа № 1. «Зустріч поглядами»

 Мета: «розігрів» учасників; розвиток навичок соціальної перцепції.

 - Давайте зараз встанемо на коло, опустивши голови вниз. За моєю командою всі одночасно піднімають голови. Завдання - зустрітися з кимось поглядом. Та пара гравців, якій це вдалося, залишає коло.

 - Отже, не всім. (Отже, молодці, всім вдалося настільки відчути один одного, щоб виконати цю вправу).

Вправа № 2. «Шукаю друга»

 Мета: розігрів до дискусії про дружбу; формування поняття про найбільш цінують людських достоїнствах, про значення дружби і про ті якості які необхідно розвивати в собі, щоб бути гідним дружби.

 - Будь-яка людина, мабуть, мріє про те, щоб мати справжнього друга. Комусь з вас напевно вже пощастило, і такий один у вас є. У кого-то - безліч знайомих і приятелів, але важко вибрати з них людину, якого можна було б гордо назвати одним. А хтось, можливо, в силу сором'язливості або замкнутості відчуває себе самотнім і з гіркотою зізнається собі, що друзів у нього немає. Але в будь-якому випадку справжній друг нікому не завадить.

 Зараз я стану редактором особливої ​​газети безкоштовних оголошень. Вона називається «Шукаю друга». Кожен з вас помістить туди оголошення про пошук одного. У цьому оголошенні немає обмежень на кількість слів або розмір букв. Приймається будь-яка форма. Ви можете викласти список вимог до кандидата в друзі, весь набір якостей, якими він повинен володіти, а можете намалювати його портрет. Можете розповісти про себе. Одним словом, робіть оголошення таким, яким забажаєте. Але слід лише потурбуватися про те, щоб саме ваше оголошення привернуло увагу серед інших.

 Візьміть аркуші паперу, ручки, олівці і приступайте до об'яви. Час на підготовку - 7 хвилин.

 Оголошення підписувати не потрібно.

 - Час минув. Викладемо наші оголошення на стіл. Тепер кожен мовчки читає їх і на вподобаних 1-2 оголошеннях, які привернули вашу увагу, і ви готові зв'язатися з його подавцями, ставить галочку збоку.

 -Тепер подивіться, відгукнулися на ваше оголошення. Порахуйте кількість галочок на ваших листах. Нехай кожен по колу назве одну цифру - кількість дісталися вам виборів.

 - Тепер пропоную обговорити, чим характеризується оголошення, що отримало найбільше число зацікавлених відповідей?

 - Що завадило вам відгукнутися на інші оголошення? -Там де перераховано велика кількість вимог, що пред'являються до майбутнього одному?  Природно, адже не легко відповідати високому запитом. Не кожен володіє такими чудовими якостями як «відданість» і т.д. І потім саме головне: в таких оголошеннях шукають друга, який повинен щось давати, і нічого не пропонують натомість. Подібне споживацьке ставлення до одного, від якого потрібно служити подавця оголошення, навряд чи зустрінуть розуміння і співчуття. Досвід показує, що набагато більший інтерес і симпатію викликають оголошення, в яких людина пропонує те, чим він сам володіє, в загальний котел дружби, тобто він готовий саме до дружніх взаємин, що передбачає бажання і вміння не лише брати, але і давати.



Вправа № 3 «Розмова про дружбу і рефлексія власних якостей»

 - Що для вас означає дружба?

 - Чи може бути так, що у людини, є кілька приятелів і жодного друга?

 - Що треба робити, щоб знайти друга?

 - Проаналізувавши оголошення, скажіть, чи є у вас якості, необхідні в дружбі?

Вправа № 4. «На вечірці»

 Мета: формування вміння знаходити друзів.

 - Уявіть собі, що ви перебуваєте на вечірці, на якій нікого не знаєте. Коли я скажу «почали», ви швидко знаходите собі пару і починаєте розмовляти один з одним на тему «Що я зазвичай роблю на вихідні» («Що я робив минулого літа», «Моє улюблене заняття», «Що мені подобається і не подобається в школі »). В останній раз ви самі придумуєте собі тему розмови.

 -А тепер давайте обговоримо наші враження.

 Що ви відчували під час розмов?

 Чи зробив ваш партнер що-небудь, що полегшило або ускладнило контакт?

 Про що було легше говорити?

 - Отже, ви побачили, як часом важко заговорити про щось, особливо, якщо ви не знаєте співрозмовника. Тому якщо з вами захоче хтось познайомиться і першим зав'яже розмову, ви повинні допомогти йому своєю увагою, умінням слухати, щирістю.



Вправа № 5 «Струм»

 - Давайте в ув'язненні нашого тренінгу передаючи м'ячик, скажемо одне одному побажання на день. Почну я: «Бажаю тобі доброго дня» ..



 Висновок до тренінгу:

 - Сьогодні ми постаралися з'ясувати що ж таке дружба, які якості найбільш цінні, і які з них необхідно розвивати в собі, щоб бути гідним дружби. До побачення!



Додаткові вправи:

Вправа № 6 «По парах»
 - Зараз ви будете вільно переміщатися по кімнаті, коли я скажу «стоп», ви повинні якомога швидше знайти собі пару (розбитися в групи по три особи). Хто не потрапив до групи - вибуває з гри. Подивимося, хто з нас найбільш швидкі й зібрані.

понедельник, 21 ноября 2016 г.






                        Вітаю переможців II етапу Всеукраїнської  олімпіади з історії



                         
  III місце  -  Борщенко Ольга, учениця 9 класу

  III місце - Савчук Володимир, учень 8 класу

                                     

                            

пятница, 21 октября 2016 г.


Краєзнавчий музей — місце, де зустрічаються сьогодення і минуле. Коли проходиш по його залах, то відчуваєш, як дух часів, що пішли, наповнює тебе.

 


Тут можна робити замітки, годинами розглядати дивовижні експонати, а можна просто мріяти, уявляючи себе то скіфом, то солдатом Північної війни, то бійцем, що ставить прапор над рейхстагом.

 


Екскурсія в краєзнавчому музеї починається з доісторичних експонатів. Це знаряддя праці первісної людини, витвори якнайдавнішого мистецтва, зброя і багато що інше. Проходячи по залах музею, можна побачити, як удосконалювалася людина, стаючи вмілішим, майстернішим, утвореним. Наші далекі предки були великими майстрами, могутніми воїнами, талановитими архітекторами. Відчуваєш гордість за них, що жили багато століть назад і що уміли облаштовувати свій побут з такою ретельністю і вправністю.

 


Значну цінність становить собою експозиція, що постійно діє, «Друга світова війна». Тут можна побачити те, до чого, здається, не повинне було прагнути людство: знаряддя, призначені для масового вбивства. Друга світова була, за визначенням істориків, індустріальною війною: в убивчу водоверть були втягнуті не тільки народи, але і всі матеріально-технічні ресурси країн-учасниць. В кінці експозиції можна побачити експонати, що розповідають про перемогу в Другій світовій війні, яку взяли війська Радянського Союзу, США, Великобританії і Франції.


Сучасні експозиції радують око. У всьому своєму різноманітті представлені шедеври народних ремесел, роботи фотохудожників, скульпторів, живописців — всіх тих, кого повною мірою можна назвати творцями історії. Принаймні тій її частині, яка не пов’язана з насильством і смертю.

четверг, 20 октября 2016 г.


                                          
                                                Пожежний музей міста Кропивницького.


четверг, 22 сентября 2016 г.


Урок мужності

Ведучий 1.

Вітаємо вас на урочистостях на честь мужніх доблесних воїнів, які нині героїчно воюють, захищаючи рідну землю і кожного з нас, які воювали і полягли смертю хоробрих на буремному сході України... Їх ніколи не має забути жодне українське серце.



У всіх людей своя святиня

Куди не глянь і не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

А ніж земний в пустелі рай.

Нема без кореня рослини,

Нема людей без батьківщини.



Ведучий 1. 23 роки Незалежності Україна, на щастя, не знала війни. Наш народ пишався тим, що у складні 90 – ті Україні вдалося зберегти мир. Але війна не обійшла нашу державу тепер. Ще рік тому ми з вами не знали дуже багатьох слів пов’язаних з війною, тепер же мирне небо  опалене полум’ям війни. Ще рік тому ми не особливо звертали увагу на слова «слава Україні – Героям слава», а тепер вони набули нового реального непідробного святого змісту.

Наразі всім зрозуміло, кому ці слова адресовані, і ні в кого немає сумнівів, що ці герої – це наші хлопці, чоловіки, це мужні воїни, що зі зброєю в руках захищають східний кордон України, це лікарі, які виривають поранених в АТО з лап смерті, ставлять їх на ноги, це волонтери, на плечах яких тримається забезпечення нашої армії продуктами, обмундируванням, медикаментами та багато чим іншим, вкрай необхідним у щоденній ратній роботі солдата. Зрештою, ще всі ті, хто пожертвував хоча би краплиною своїх статків заради України, заради її майбутнього.



Ведучий 2. Слова «Слава Україні – Героям слава» перестали бути лише вітанням. Нині це віддання особливої шани тим, хто у напружений, найкритичніший і найважливіший момент життя нашої країни не відступив і пожертвував собою заради своєї Батьківщини. Це вітання є засвідченням справжнього подвигу патріота.

Коли перед очима проходять кадри з новин, фото поранених та загиблих героїв, ми розуміємо, що слова «душу й тіло ми положим за нашу свободу» став для сучасної історії української нації не просто словами з гімну, це стало станом нескореної душі, це стало викликом для всіх і для кожного, для тебе і для мене.



Ведучий 1.

В результаті бойових дій за даними ООН на квітень 2015 року в Україні загинули понад 6 116 людей, ще 15 тисяч 474 людини отримали поранення. Солдати добровольчих загонів та регулярної армії віддали життя за кожного з нас!



Ведучий 2.Дані про загиблих і поранених є приблизними - реальні цифри можуть виявитися значно вищими, оскільки сотні людей вважаються зниклими безвісти, а сотні тіл ще не опізнані. Солдати добровольчих загонів та регулярної армії віддали життя за кожного з нас!



Ведучий 1. Приблизно 400 мирних жителів були вбиті в результаті обстрілів житлових районів, а також внаслідок підриву на мінах та інших пекельних знаряддях вбивства. Більше того, уже тепер відомо, що ті знаряддя ворог почав маскувати під вигляд дитячих іграшок... 



Ведучий 2. Нині нараховується близько 1,8 млн біженців і внутрішніх переселенців зі сходу України.



Ведучий 1.Близько 5 мільйонів людей потребують гуманітарної допомоги в Україні. До них належать як ті, хто живе на окупованих проросійськими збройними формуваннями територіях, так і переселенці.



Учень 1.

Пливуть гроби по морю, як човни –

По морю рук, по морю сліз і гніву.

Пливуть в човнах розтерзані сини

На хвилі молитов і переспіву.



Так ніби в жилах замерзає кров,

А потім б’є у скроні голос крові

За ти хто тихо жив, а відійшов

У дзвонах слави праведним героєм.



Пливуть човни, гойдає кожну лодь

Людська долоня, тепла і тремтяча,

Човнами править втішений Господь,

А серце розривається і плаче.



І кожна мати плаче, і пече

Їй кожна рана у чужого сина.

Стоїть Донбас і Львів – плече в плече

І разом з ними плаче Україна.



Нехай же вам, герої, віддає

Святий Петро ключі від того раю,

Де убієнний ангелом стає,

Бо він герой. Герої не вмирають.



Герої не вмирають. Просто йдуть

Із поля бою – в небо. В лицарі – зі смерті.

Пливуть човни. Пливуть човни. Пливуть….

Героям слава – вписано у серці.



Ведучий 2.

Але нашу Батьківщину,нашу Україну зламати не можна. Наче казковий птах, вона піднімається, відроджується із попелу, розправляє гордо крила, стає міцнішою, сильнішою, кращою. Наведу слова одного з політичних аналітиків при ООН: «Після закінчення війни Україна отримає сильну армію,патріотизм на високому рівні,згуртовану націю, а ворог лише безіменні могили».



Учень 2.

Не розчаровуйсь в Україні,

А розумій її печаль.

Що робиш ти для неї нині –

У себе спершу запитай.



Не розчаровуйсь в Україні,

Вона свята,а грішні – ми

В її недолі часто винні

Її ж бо дочки і сини.



Не розчаровуйсь в Україні,

Ідеї волі певним будь,

Бо тільки той є справжнім сином,

Хто вміє неньку захистить.



Не розчаровуйсь в Україні,

Вір,що мине важка пора,

Розквітне пишний цвіт калини,

В садах достатку і добра.



Хай живе Україна! Слава Україні – Героям слава!


понедельник, 30 мая 2016 г.


                                           Пізнавальна  мозаїка

                       « Україна на карті Європи»



                                                                                                                 

 Мета: поглибити знання учнів про Україну,; розвивати вміння творчо мислити, працювати в команді; корегувати пам’ять, уяву; виховувати почуття гордості за талановитих людей України та прищеплювати шанобливе ставлення до історії та культури своєї держави.

Обладнання: проектор, ноутбук, музичний центр, прапор України , картки жовтого та синього кольорів, вишиті рушники, скатертини, одяг, ,  пісні українських виконавців, інформація про сало з різних джерел.



План проведення:

1.     І раунд. «Транслітерація».

2.      «Музичний раунд».

3.      ІІ раунд. «Вірю не вірю».

4.      ІII раунд. «Пояснення слова».

5.      «Музичний раунд».

6.      I V раунд. «Смачний».

7.     «Музичний раунд».

8.      V раунд «Перекладач»

9.    «Музичний раунд».

10.    VI  раунд. «Більше чи менше».

11.     «Питання від VІР-персони»



Хід проведення:



(На фоні ліричної мелодії звучать слова ведучої)

Є дивне місце на землі, де роси срібні з хмар стікають,

Де звір тривожно не біжить, безпечно йде до водопою.

Де вільний птах у вись летить. В протоках чистих над водою,

Де вітер свіжий, рідний гай – живе козацький вільний край.



– Я рада вітати вас на розважально-пізнавальному шоу « Україна на карті Європи».  

 (Музична заставка 1 хв. «Я люблю Україну»).

– Сьогодні учні  вирішили показати свої знання і довести всім, що вони знають і люблять свою Україну, адже вони, та і кожен з нас є частинкою рідної держави, частинкою України і ми всі є справжніми українцями.

Просимо наші команди зайняти свої місця!

  Сьогодні разом з нами любитимуть Україну два сектори: жовтий  і  синій.  Дві команди:

І команда сині _____________________________________

 ІІ команда жовті___________________________________

  Але наскільки б не були сильними наші гравці, вони не зможуть перемогти без вашої підтримки, тому вболівайте за них. І так, вболівальники команди синіх, підтримайте свою команду і налаштуйте на гру «кричалкою»! –

«Кричалка» для синіх:

 «Ми прийшли перемагати і у жовтих вигравати!!!»

  Вболівальники жовтого сектору, підтримайте ж і ви свій сектор!

«Кричалка» для жовтих:

«Жовтий сектор усе може і у синіх переможе!!!»

  Отже, розпочинаємо.

Перший раунд називається  «Транслітерація».

«Транслітерація»

   Кожна команда отримує слово. Кожен учасник повинен назвати літеру, яка відповідає  своєму поряду у слові. Наприклад: с-е-л-о.

  За правильно складене командою слово ви отримуєте 3 бали.

Ø Дніпро

Ø Україна

Ø Дунай

Ø Європа

 (Якщо збились, команда не отримує жодного балу)

  Не вішайте носа, у вас є можливість вирватися вперед, тому що у нас  «Музичний раунд».

«Музичний раунд»

Він стосується усіх учасників команд. Хто першим підніме карточку і правильно відгадає назву пісні та її виконавця, принесе команді 2 бали.

 (Звучить пісня) «Наталя Валевська «Палала»

  Правильно, молодці, тож давайте цю пісню, як справжня українська душа, супроводимо танцями…

(Звучить пісня. Учасники танцюють. Після чого ведуча пропонує вболівальникам підтримати свої команди «кричалками»).

  Розпочинаємо ІІ раунд. «Вірю не вірю».



«Вірю не вірю»

   За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

   Отож, запитання для першої команди:

 (Грають всі члени команди по черзі)

o Чи вірите Ви що,…

1.Балабушки - це невеличкі булочки круглої форми, з дріжджового тіста , які пекли дівчата в святі дні і ворожили ними на Андрія. Так

2. Гречаники-це котлети з гречки. Ні, бо гречаники це гречані млинці . які їдять українці зі шкварками та сметаною., запиваючи молоком.

3. Чи буде дятел - лікар лісу стукати на дереві , яке здорове?

Ні

4.Чи справді іволгу називають ще лісовою кішкою? Так ,бо вона може репетувати як кіт.

Запитання для другої команди:

5.Солов`ї прилітають першими з вирію самі , роблять гніздечко і співають веселі пісні .А потім прилітають самочки і за співом обирають собі пару Так.

6. На 1000 пожеж , що спалахують 100 з вини хлопчиків, а не дівчаток? Так

7. Чи правда. Що у пароплава замість вікон ілюмінатори? Так . вони круглої форми.

8. Чи вірите ви , що машини вночі теж відпочивають? Поїзд у ангарі . Так чи ні ? Ні .

Поїзди сплять у депо , а в ангарі – літаки.



Переходимо до III раунду. «Пояснення слова».



«Пояснення слова»

– За правильну відповідь у цьому раунді команда отримує 3 бали.

   Ваше завдання: синій сектор проти жовтого, командири вибирають слова і оголошують. Тоді по черзі кожен учасник команди пропонує варіант тлумачення даного слова, а команда-суперниця вибирає правильну відповідь і говорить.

1. Дідух

а) старий чоловік, який живе на Поліссі;

б) сніп, який ставили за старим звичаєм у кутку хати перед Різдвом;

в) духм`яний пиріг, що випікали бабусі напередодні Нового року.



2. Баклага

а) великий баклажан, який вивів відомий агроном Мастеренко;

б) невелика дерев`яна або металева плоска посудина для зберігання води

або іншої речовини;

в) кладова для овочів, яку робили з глиняної цегли.



3. Карафа

а) те саме, що й графин;

б) каравай до святкового столу;

в) назва виду папуги.



4. Запаска

а) український національний жіночий одяг для обгортання стану замість

спідниці;

б)  великі запаси овочів та фруктів на зиму в селі;

в) невеличкий поясок для підтримки штанів.

– А зараз слово вам, вболівальники. Підтримайте свої команди «кричалками».

– А зараз на часі «Музичний раунд».

«Музичний раунд»

 Умови раунду такі самі, як і в попередньому і оцінюються в 2 бали.



(Звучить пісня Катя Бужинська «Як у нас на Україні»)

  Правильно, молодці!



А зараз музична пауза.

– Наступний раунд «Смачний».

IV раунд «Смачний»

– У цьому раунді команди будуть змагатися за бали, впізнаючи відому українську страву! Отож!

– Національний продукт харчування, який є візитною карткою України в усьому світі. (Сало)

– Ви вгадали. Просимо внести до зали бутерброди з салом. (Усіх присутніх пригощають бутербродами з салом). А доки ви смакуєте, послухайте інформацію про корисність цього продукту. Про сало - без жартів..

(Перегляд відеоролика про страви із салом. Звучить ода салу та пісня М.Поплавського «Сало»).

Ода салу

О ти, що на ймення і прізвище Сало!

О ти, що недавно ще бігло й скакало!

О ти, що ще вчора і рохкало й рило,

Що хвостиком куцим бездумно крутило!

О ти, що іменник середнього роду!

О ти, що в харчах не утратило моду!

О ти, на долоню або на п’ять пальців,

О ти, що міняєшся в шкварках і в смальці!

Ти вуджене димом, топлене вогнем,

І шкіркою вкрите, неначе брилем!

О ти, без паперу білюський пломбір!

О ти, що на тобі зриває кіт зір!

Ти купане в солі, ти щедро солене!

О ти, поперчене і почаснечене!

О ти, дуже давнє і вічно класичне!

О ти, найрідніше і патріотичне!

О ти, що спокійно лягаєш під ніж!

О ти, що людина від тебе сильніш!

Хтось бреше, що ти в нас є холестеринне,

Ти, бідне, у наших хворобах не винне!

О ти, що кохають тебе хлібороби,

Прем’єри й поети, свої і заброди!

О ти, що тебе мені мало і мало!

О, сало, мене ти навіки зассало!

Де Ленін стояв на міцнім п’єдесталі –

Поставимо, браття, шмат сала на салі.

І хто Презедентом Вкраїни не стане –

Народ сало їстоньки не перестане!

                                                Микола Савчук

– А зараз переходимо до музичного раунду М.Поплавський «Кропива»





                           V раунд «Перекладач»

Кожній команді необхідно за 3 хвилини перекласти з російської мови на українську якомога більш  словосполучень.



1. Хлопотать о семье (клопотати, турбуватися, піклуватися,бідкатися про родину, сім`ю )

2. Сообразительный ребёнок (кмітлива, тямуща, метикувати, розумна дитина)

3. Окружающий мир (навколишній світ)

4. Настойчивый ученик (наполегливий, настирливий, настійливий, стійкий учень)

5. Аккуратная тетрадь (охайний зошит)

6. Обидный поступок (образливий вчинок)

7. Интересное объявление (цікаве оголошення)

8. Трудный вопрос (складне, важке питання)

9. Начальный уровень (початковий рівень)

10. Трудолюбивые ученики (працьовиті учні)

11. Баловаться на уроке (пустувати,бавитися, бешкетувати на уроці )

12. Посчитать кисточки (порахувати, полічити пензлики)

13. Детский рассказ ( дитяче оповідання, розповідь)

14. Цветной рисунок (кольоровий малюнок)

15. Большие соревнования (великі змагання)

16. Хищный зверь (хижа тварина)

17. Старый тополь (стара тополя)

18. Новое колесо (нове колесо)

19. Маленький фартук (маленький фартух)

20. Лунный свет (місячне сяйво)

Музичний раунд С.Ротару «Одна калина»

            

                                           V I раунд «Більше чи менше»

                              - Цей раунд незвичайний . По – перше він з цифрами, по-друге - він розвиває інтуїцію. Команда , яка буде відповідати сама закаже кількість балів. Але , якщо вона не вгадає – ці бали перейдуть супернику.

Починаємо. Скільки балів на кону? (правильна відповідь підкреслена)

 - Скільки скелетних м`язів у людини?

- а) 656 б)300 в) 128

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

- У скільки разів слух кішки кращий , ніж у людини?

- А) 2рази б)3рази в) 5 разів

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

- Скільки місяців спить сурок?

- А) 9 б)3 в) 1

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

- Який зріст має страус?

- А)2,7 м б) 1м в) 2м

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

- Скільки видів морських коників існує?

- А) 10 б) 30 в) 50

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

- Якої довжини зуб у єдинорога?

- А) 3м б) 1м в) 2м

- Команда суперників вважає більше чи менше? Бали отримує …

- Скільки балів закаже наступна команда?

– На даний момент рахунок наших команд:

 Синій сектор _______       

Жовтий сектор ________

– Вболівальники, порадійте за свої сектори.

(«Кричалки»)

  Не хвилюйтесь, у вас є можливість наздогнати суперників, адже саме ви замовляєте  кількість балів у  останньому X раунді, який має назву «Питання від VІР-персони»

                                          .

«Питання від VІР-персони»

– Скільки балів ви хочете за цей раунд?

Добре. Слово має директор школи.

(VІР-персона зачитує питання).

– У 2008 році комісія з естетики Міжнародного фінансового банку проводила конкурс на найкрасивішу валюту  у світі. Яке місце зайняла наша гривня?

(Правильна відповідь).

   1 місце. Наша грошова одиниця випередила австралійський долар, євро, болгарський лев, американський долар.

Ми не можемо завершити наше шоу без гарної пісні. Запрошую наших учасників до пісні!

– На цьому наша розважально-пізнавальна шоу-програма « Україна на карті Європи» закінчується і ми бачимо переможців, які довели, що справді люблять Україну. Перемогу сьогодні отримав ________ сектор. (Нагородження переможців і переможених призами української національної значимості)

четверг, 12 мая 2016 г.


ТЕМА:  «Уявна подорож Києвом часів Ярослава Мудрого»

Мета: закріпити знання про культурну  діяльність Ярослава Мудрого, визначити, які зміни відбулися в Києві за його правління.



Тип уроку: практичне заняття.

Обладнання:  ноутбук, атлас, карта «Київ у ХІ – ХІІІ ст.» , матеріали, які  підготовили учні для практичного заняття та  презентація, підготовлена вчителем.

Учні отримують попередні завдання - підготувати коротку інформацію на одну із тем:

- «Місто Ярослава»

 - Історія створення Софії Київської

- Мозаїки Софії Київської

- Фрески Софії Київської

- Історія створення Золотих воріт

- Сучасний музей «Золоті ворота» в  Києві

- Бібліотека Ярослава Мудрого



ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент.

Учитель оголошує учням тему практичного заняття, інформує про заплановані форми роботи.

ІІ. Мотивація знань учнів.

Розповідь вчителя: Сьогодні у нас незвичайний урок. Уявімо собі, що в нас є машина часу і з її допомогою ми можемо перенестися в Київ ХІ ст. Ми з вами на час уроку станемо жителями і гостями цього славного міста.



( Слайд 1) Сучасне місто Київ - столиця України. Місто за європейськими мірками велике та привабливе в туристичному плані. Київ унікальний за своєю географією: місто поділене навпіл однією з найбільших річок Європи - Дніпром. Сьогодні Київ входить до шістки найбільш населених мегаполісів Європи. Його випереджають тільки Москва, Лондон, Санкт-Петербург, Берлін і Мадрид.   Візитною карткою (перлиною) столиці є Софійський собор, збудований Ярославом Мудрим.



Вчитель повідомляє тему уроку.



 «Мозковий штурм»: (Слайд 2)

 Кому належать ці слова:   Бачите гори оці? На цих горах возсіяє благодать Божа, буде город великий і воздвигне Бог багато церков ”?



Розповідь вчителя: Літописець переказав легенду, відповідно до якої задовго до Кия тут побував апостол Андрій, який сказав ці слова своїм учням.  Отож, лише за часів Ярослава Мудрого тільки у Києві було збудовано 400 церков.



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 Дидактична гра «Перевір себе»: (Слайд 3) 

      Яке місто було столицею Русі - України ?

      Ким і коли воно було засноване ?

       Яка легенда розповідає про заснування Києва?

       Які ви знаєте пам’ятки архітектури часів князювання Ярослава Мудрого?

ІV. Проведення практичного заняття.

Вчитель повідомляє мету уроку. (Слайд 4)

Очікувані результати:

Після  уроку ви зможете:

Ø показувати на карті місцезнаходження визначних культурних пам’яток Києва часів Ярослава Мудрого;

Ø розпізнавати та описувати визначні історичні пам’ятки, встановлювати хронологічну послідовність їх створення;

Ø  з’ясувати, чому Софійський собор  та Золоті ворота є визначними пам’ятками історії та культури українського народу, складовою світової культурної спадщини;

Ø пояснювати  поняття “ мозаїка ” , “ фреска ”;

Ø  продовжувати розвивати вміння  отримувати знання з різних історичних джерел та вміння уявляти події, які вивчаються;

Ø  формувати  в собі естетичні почуття;

Ø гордитися культурними досягненнями України-Русі.



Вчитель ознайомлює із завданнями учнів. (Слайд 5) 

1.     Уважно перегляньте презентацію та вислухайте  повідомлення учнів.

2.     Спираючись на карту “ Київ у ХІ  - ХІІІ ст. ” , розробіть маршрут екскурсії “ містом Ярослава ”.

3.     Визначте три-чотири найцікавіші зупинки.

4.     Складіть коротку цікаву розповідь про одну із них.

(Слайд 6)  Робота з історичним джерелом:

Літописець про Ярослава як про місторозбудовника. У рік 6545 (1037). Заложив Ярослав город—великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву святої Софії, премудрості божої, митрополію, а потім церкву на Золотих воротах; кам'яну, Благовіщення святої Богородиці. Сей же премудрий великий князь Ярослав задля того спорудив (церкву) Благовіщення на воротах, (щоб) давати завше радість городу сьому святим благовіщенням господнім і молитвою святої богородиці та архангела Гавриїла. Після цього (він звів) монастир святого Георгія (Побідоносця) і (монастир) святої Орини.

Запитання до документа:

1.     Які архітектурні  пам’ятки споруджено за часів Ярослава Мудрого згідно з історичним джерелом?

2.     Як ви гадаєте, чому князь приділив велику увагу будівництву церков у  Києві? Яка їх роль у культурному житті Русі – України?

Розповідь вчителя: (Слайд 7) Датою заснування Києва вважається 482-й рік. Таким чином, в 2012 році українська столиця відзначила своє 1530-є день народження. Цього року – 1533р.

         Примітно, що в ХІ столітті ( за часів князювання Ярослава Мудрого) площа Києва багаторазово перевищувала площу багатьох провідних європейських міст. Тоді на його території могли вміститися 10 Парижів і цілих 50 Лондонів!

         Тут проживало за різними даними від 50 до 150 тис. осіб. За кількістю населення Київ поступався лише Константинополю.



Повідомлення учня на тему: «Місто Ярослава» :

(Слайд 8) Місто Ярослава, Ярославів город — прийнята в історіографії назва частини давнього Києва, збудована на Старокиївській горі за часів князювання Ярослава Мудрого(10191054). Про будівництво міста Ярослава літописи згадують під 1037 роком.

         Місто Ярослава було розташоване на площі понад 60 га, оточене ровом і високим валом довжиною 3,5 км, шириною біля основи 30 м, загальною висотою з дерев'яним частоколом — до 16 м.

         Головною брамою до міста Ярослава були Золоті ворота. В центрі міста Ярослава стояв Софійський собор. Поруч із ним у XI ст. звели монументальні споруди: Ірининський і Георгіївський монастирі, князівський палац тощо. Місто Ярослава межувало з частинами міст Володимира й Ізяслава-Святополка.

Повідомлення учня на тему: «Історія створення Софії Київської» :

(Слайд 9,10)   Софійський собор закладений Ярославом Мудрим на місці перемоги над печенігами. Він зайняв центральне і найвище місце у «місті Ярослава». Особливістю Софійського собору стало те, що його прикрашають

одночасно мозаїки і фрески: за візантійською традицією їх не поєднували в одному храмі.

         Софійський собор був однією з найбільших будівель свого часу. Загальна ширина храму — 54,6 м, довжина — 41,7 м, висота до зеніту центральної бані — 28,6 м. Увінчаний 13 верхами з банями, покритими свинцевими листами.

Повідомлення учня на тему: «Мозаїки Софії Київської»:

 (Слайд 11,12,13)  Усі мозаїки собору виконані на сяйному золотому фоні, їм притаманні багатство барв, яскравість і насиченість тонів. При всій кольоровій різноманітності мозаїк переважними тонами є синій і сіро-білий у поєднанні з пурпуровим.

         Кожний колір має багато відтінків: синій-21, зелений-34, червоно-рожевий-19, золотий-25 та ін. Це свідчить про високий розвиток у стародавній Русі скловарної справи і техніки виготовлення смальти. Всього палітра мозаїк собору налічує 177 відтінків кольорів. Наразі сучасні майстри, використовуючи методи 11 сторіччя, не в змозі виготовити таку різноманітність кольорів мозаїки.

Робота з термінами та поняттями:

  (Слайд 12)  МОЗАЇКА (фр. mosaique, італ. італ. mosaiko, від лат. musivum, букв. присвячене музам; грец. μοΰσα — муза) — зображення чи візерунок, виконані з кольорових каменів, смальти, керамічних плиток, шпону та інших матеріалів.

 (Слайд 13) На Богоматері пурпурова накидка (Мафорій) із золотими складками, синій хітон і червоні чобітки. З-під пояса звисає біла хусточка, світла пляма якої ніби підкреслює оригінальне кольорове вирішення всієї фігури. Широкий поміст, на якому стоїть Богоматір, має золотистий фон, прикрашений дорогоцінними каменями. У народі Богоматір Софії Київської вважали Захисницею Києва і Русі і називали ще «Нерушимою стіною».

Робота з термінами та поняттями:

(Слайд 14)  ФРЕСКА (від італ. affresco - свіжий) - живопис на сирій штукатурці, одна із технік настінного малярства, протилежна до а секко (розпис по сухому).

Повідомлення учня на тему: «Фрески Софії Київської»:

(Слайди 15, 16,17 ) Фрески, що збереглися в Софійському соборі, датуються ХІ ст. В ХХ столітті, під час реставрації вченими було виявлено, що велика частина фресок ХІ століття збереглася під шаром тиньку та олійних фарб, і, де це було можливо, старі фрески були відкриті.

         Розпис головного храму держави повинен був показати велич Русі, її міжнародне визнання, роль київського князівського дому в політичному житті Європи. Тому в Софії значне місце відведено світським композиціям. На трьох стінах центрального нефу, напроти головного вівтаря, було написано княжий сімейний портрет засновника собору. Портрет традиційно пов'язують з родиною Ярослава Мудрого. На жаль, до нашого часу від цієї фрескової композиції уціліли лише постаті дітей князя на південній і частково на північній стінах. Про решту зображень розповідає малюнок голландського художника Абрагама ван Вестерфельда, який бачив фреску в середині XVII ст.

(Слайд 16) Князь Ярослав Мудрий – фреска.

(Слайд 17)  Скоморохи – фреска.

Повідомлення учня на тему: «Золоті ворота»:

(Слайд 18)  Золоті ворота - головний парадний в’їзд до Києва. Свою назву одержали за аналогією із Золотими воротами в Константинополі (Царгороді). Про їх будівництво, водночас із Софійським собором, згадується в літописі під 1037 роком.

Заложив Ярослав город — великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він… потім церкву на Золотих воротах, кам'яну, Благовіщення святої Богородиці


Таким чином через ці ворота до міста мали приходити «благі вісті».

Із записів мандрівників 16 – 17 століть та малюнків А. ван Вестерфельда (1651) відомо, що вже тоді Золоті ворота були напівзруйнованими. Реконструкція, що її закінчено 1982 року (реставратори — Є. Лопушинська, М. Холостенко, С. Висоцький), відтворює Золоті ворота у такому вигляді: основна частина — це вежа із зубцями заввишки 14 метрів; із зовнішнього фасаду вежа має додатковий виступ — «малу вежу»; проїзд воріт перекривається з одного боку підйомними дерев’яними воротами, обкутими металом, з другого — стулками воріт, виконаними за зразком стародавніх воріт, що збереглися в пам’ятках Новгорода й Суздаля.

Повідомлення учня на тему: «Сучасний музей «Золоті ворота» в  Києві»:

 (Слайд 19) У сучасному Києві діє музей «Золоті ворота». Усередині реконструйованої споруди розташовані залишки стін воріт, тут добре видно бокові стіни проїзду, що примикали в давнину до валу.

        Надбрамну церкву відтворено у вигляді тринавного чотиристовпного однобанного храму. В архітектурному декорі фасадів використано орнаменти з цегли, властиві для давньоруських будівель того періоду. Підлогу храму прикрашено мозаїкою, малюнок якої виконано за мотивами стародавньої підлоги Софії Київської.



У 1997 р. біля Золотих воріт відкрили пам’ятник Ярославу Мудрому. Скульптор В.Чепелик виконав цей пам’ятник за проектом видатного українського скульптора кінорежисера і драматурга І.Кавалерідзе.

Розповідь вчителя: (Слайд 20) Георгіївська церква. Храм було споруджено Ярославом Мудрим 1037 року.  Відомо що Георгій – хрещене ім’я князя Ярослава.  Літопис про цю подію пише так: "У рік 6545 (1037)...[він звів] монастир святого Георгія [Побідоносця] і [монастир] святої Орини".

    Ця церква була зруйнована під час монголо-татарської навали на Київ 1240 року.  Храм багато століть лежав у руїнах, аж поки 1674 року на давніх фундаментах з благословіння Лазаря Барановича було споруджено дерев'яну Георгіївську церкву.  Знаходилася на сходженні вулиці Золотоворітської та Георгіївського провулка. 1934 року церкву, як і багато інших київських храмів, було знищено.



Розповідь вчителя: (Слайд 21) Ірининський монастир у місті Ярослава було засновано у 1030-х роках одночасно із Георгіївським храмом. Названо монастир та головний храм було на честь небесної покровительки дружини Ярослава Мудрого Інгігерди (у хрещенні Ірини)- Святої Ірини. Це був досить великий багатобаневий храм у візантійському стилі.

 Повідомлення учня на тему: «Бібліотека Ярослава Мудрого»:

 (Слайд 22) Доля бібліотеки князя Ярослава Мудрого і сьогодні залишається однією з нерозгаданих таємниць історії. Досі її не знайдено. Деякі вчені вважають, що вона збереглася в Софійському Соборі й загинула під час штурму монголами Києва в 1240 році. Проте залишається незрозумілим, чому тоді вцілів сам собор. Історики – аматори та журналісти висували версії, що бібліотека начебто замурована в підземеллях Межигірського монастиря на околицях Києва. Проте підтверджень цього припущення немає. Сучасний український історик М.Котляр припускає, що після смерті князя його книжкове зібрання було поділене між найбільшими церковними і монастирськими бібліотеками Києва.  Проте і досі залишаються ті, що не втрачають надію відшукати бібліотеку Ярослава Мудрого.

V. Закріплення набутих знань

Експрес - опитування:  Уявіть, що у бібліотеці ви зустріли Ярослава Мудрого. Він хоче поставити вам кілька запитань. (Слайд 23)



КНЯЗЬ ЯРОСЛАВ ЗАПИТУЄ:

·        Які архітектурні пам’ятки прикрашали  моє місто –    місто Ярослава ”?

·        Яка історія створення Софійського собору?

·         Який зовнішній вигляд має ця споруда?

·         Які види живопису прикрашають внутрішні інтер’єри? 

·         Чим відрізняється технологія виготовлення фресок і мозаїк?

·         Хто така Оранта і як її зображено в соборі?

·         Які твори мозаїчного і фрескового живопису Софії  Київської ви запам’ятали?

Учні виконують практичне  завдання…(Слайд 24)



VІ. Підсумки уроку.

ü Учитель пропонує учням висловити свою думку про те, яких висновків за темою заняття  вони дійшли.

ü Учитель оцінює роботу учнів, оголошує оцінки за урок.

VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 25)

1.      Виготовити буклет   “ Місто Ярослава  - складова світової культурної спадщини ”

2.     Підготуватися до тематичного оцінювання.

Повторити §7-10  (за підручником Власова)