вторник, 22 сентября 2015 г.

 Зустріч з ветераном


        Учні 6 класу разом із класним керівником Ткаченко Валентиною Миколаївною завітали до учасника бойових дій Верланя  Олексія  Федоровича. Ветеран поділився з дітьми спогадами про війну, своїх бойових друзів. Школярі  були вражені мужністю старенького дідуся та подякували йому за наше сьогодення . Олексій Федорович побажав дітям  добра, миру, взаєморозуміння, поваги до батьків, вчителів, любові до рідної землі.

четверг, 10 сентября 2015 г.


 Історія України                         5 клас

Що можна дізнатися про минуле з географічних назв.

Мета: Ознайомити учнів з поняттям «історична топоніміка», довести, що географічні назви тісно пов’язані з історією, з’ясувати, які чинники впливають на появу назв вулиць. Вчити учнів коментувати текст підручника і складати запитання до нього. Розвивати навички роботи з картами, розвивати уяву, мову, мислення. Сприяти вихованню інтересу до вивчення історії.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта України,  презентація.

Очікувані результати уроку:

         Після цього уроку учні зможуть:

  • Розповідати про те , як історики довідуються про минулі часи на основі назв населених пунктів .
  • Наводити приклади історичних назв, з яких можна довідатися про давні часи, та аналізувати їх.
  • Коментувати текст підручника під час читання і складати запитання до нього;
  • Пояснювати поняття: топоніміка, історична топоніміка, міграції.
                            
                                  ХІД УРОКУ

  1. Вступна частина. Організація класу.
  2. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Вчитель пропонує учням:

1) проаналізувати українську народну казку «Казка про селянського сина» на основі запитань інструкції «Як працювати з пам’яткою, історичним джерелом».

2) Які історичні думи, пісні чи казки вам вдалося знайти, де саме: вдома чи в бібліотеці?

  1. Організація навчальної діяльності учнів по вивченню матеріалу.

Вчитель пропонує учням завдання до §8: «Уявіть, що навколо зникли всі географічні назви: вулиць, вашого міста чи села, нашої країни, інших країн світу… Що ви відчуватимете? Що станеться коли ми пронумеруємо країни, міста, села, вулиці та майданчики? »

На основі відповідей учнів вчитель робить висновок, що географічні назви є необхідними в житті людини і вони є цінним історичним джерелом.



Вчитель: Історична топоніміка – наука, що вивчає походження, значення та історичний розвиток географічних назв.

Учні: Коментоване читання абзаців 1,2.

  • Поставте запитання до прочитаних абзаців і дайте відповідь на них.

Вчитель: пропонує учням виконати завдання:

    Спробуйте пояснити, від яких слів походять назви українських населених пунктів: Мости, Броди, Базар, Щасливе, Андріївка, Софіївка. Спробуйте пояснити назву свого населеного пункту.

    Самостійна робота з підручником. Поясніть походження назви річки Сула.



Вчитель. Автор вашого підручника пропонує  вам цікаву гру в слова.

    На основі запропонованої схеми поясніть походження назв річок і міст за схемами.

Вчитель. А зараз ми повинні дати відповідь на головне питання нашого уроку: як географічні назви пов’язані з історією. Це завдання допоможе нам виконати презентація.

Слайд 1.

    Як географічні назви пов’язані з історією.

Слайд 2.

    Історична топоніміка вивчає походження різних географічних назв і те, як пов’язані вони з історичними подіями та діяльністю людей.

Слайд 3.

    Географічні назви:

  1. Повязані з географічним середовищем та вказують на розташування.
  2. Повязані з назвами народів чи племен, що проживали у даній місцевості.
  3. Походять від імен людей, зокрема видатних історичних діячів.
  4. Вказують на заняття, діяльність і особливості життя людей.

Завдання.

    До якої групи географічних назв належать запропоновані у підручнику

(ст. 56) географічні назви с. Рудники, м. Шахтарськ, с. Поляни, м. Івано-Франківськ, Колумбія, м. Рівне, Чорногорія.

Слайд 4.

    Міграції – переселення людей. Переселяючись на нові місця проживання, люди нерідко переносили із собою в нову місцевість старі назви

                                     Галич





                          Галичина                                             Костромська область

                          (Україна)                                                         (Росія)



Самбір







Львівська область                              Сумська область



Йорк, Орман, Хеленшир



Європа



Нью-Йорк, Новий Орлеан, Нью-Хеленшир



Північна Америка

Слайд 5.

    Багато назв міст пов'язано з історичними подіями нашого народу.

- Володимир (Україна, Росія) - на честь Володимира Великого.

-Ярославль - на честь військових перемог Ярослава Мудрого.

-Львів - Данило Галицький назвав на честь свого сина Лева.









3.Звідки з'явилися назви вулиць.

    Вчитель пропонує учням накреслити у зошиті наведену у §8 таблицю.

    Учні . Читання ланцюжком абзацу 1,2. В процесі читання учні заповнюють таблицю.

    Завдання.  Що має бути в місті, аби там з'явилися назви вулиць зі словами "вал", "стіна", "башта"?. Якщо вам зустрічалися назви вулиць з такими назвами, наведіть приклади.

    Вчитель. Існує традиція, і не тільки у нашого народу, називали вулиці, площі, майдани на честь видатних людей - письменників, полководців, артистів. Інколи це пов'язано з перебуванням цих людей в даній місцевості, а інколи місцева влада у такий спосіб увічнювала їхні імена. Так, вулиці Тараса Шевченка, Лесі Українки, Богдана Хмельницького є, напевно, в кожному українському місті.

    Учні. Коментоване читання абзацу 2,3 (ст. 58).

    Бесіда:

  1. Доведіть, що назву вулиці Листопадовою чину у м. Львові неможливо пояснити, не знаючи історії.
  2. Поясніть чому у кожному місті України є вулиці, пов'язані з подіями Великої Вітчизняної війни?
       
    Вчитель. Меморіальна дошка - це настінна плита, виготовлена з мармуру чи іншого матеріалу, з викарбуваними на ній портретом і надписом.
         Надання вулицям назв чи їх перейменування відбувається і нині. Після проголошення незалежності України у небуття відійшли назви, пов'язані з іменами вождів, знаменними датами тодішньої держави- Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Натомість з'явилися назви, що відтворюють історичне  минуле українського народу, наприклад, вулиці імені Івана Мазепи, Михайла Грушевського, Володимира Винниченка. Відомим на всю країну став майдан Незалежності, що в центрі Києва, який є уособленням самостійності великої європейської держави - України.

  1. Закріплення знань і вмінь.
    За запитаннями і завданнями до §8.
  2. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати теоретичний матеріал § 8.
  2. Дати відповідь на запитання до §8.
  3. Підготуватися до виконання практичного заняття "Які назви навколо вас зберігають пам'ять про минуле".