Історія
України 5 клас
Що можна дізнатися про минуле з географічних назв.
Мета: Ознайомити учнів з поняттям «історична топоніміка»,
довести, що географічні назви тісно пов’язані з історією, з’ясувати, які
чинники впливають на появу назв вулиць. Вчити учнів коментувати текст
підручника і складати запитання до нього. Розвивати навички роботи з картами,
розвивати уяву, мову, мислення. Сприяти вихованню інтересу до вивчення історії.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання: фізична карта України, презентація.
Очікувані результати уроку:
Після цього уроку учні зможуть:
- Розповідати про те , як історики довідуються про минулі часи на основі назв населених пунктів .
- Наводити приклади історичних назв, з яких можна довідатися про давні часи, та аналізувати їх.
- Коментувати текст підручника під час читання і складати запитання до нього;
- Пояснювати поняття: топоніміка, історична топоніміка, міграції.ХІД УРОКУ
- Вступна частина. Організація класу.
- Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Вчитель пропонує
учням:
1) проаналізувати
українську народну казку «Казка про селянського сина» на основі запитань
інструкції «Як працювати з пам’яткою, історичним джерелом».
2) Які історичні думи, пісні чи казки вам вдалося знайти,
де саме: вдома чи в бібліотеці?
- Організація навчальної діяльності учнів по вивченню матеріалу.
Вчитель пропонує учням завдання до §8: «Уявіть, що навколо зникли всі географічні назви: вулиць, вашого міста
чи села, нашої країни, інших країн світу… Що ви відчуватимете? Що станеться
коли ми пронумеруємо країни, міста, села, вулиці та майданчики? »
На основі відповідей учнів вчитель
робить висновок, що географічні назви є необхідними в житті людини і вони є
цінним історичним джерелом.
Вчитель: Історична
топоніміка – наука, що вивчає походження, значення та історичний розвиток
географічних назв.
Учні: Коментоване читання абзаців 1,2.
- Поставте запитання до прочитаних абзаців і дайте відповідь на них.
Вчитель: пропонує
учням виконати завдання:
Спробуйте
пояснити, від яких слів походять назви українських населених пунктів: Мости,
Броди, Базар, Щасливе, Андріївка, Софіївка. Спробуйте пояснити назву свого
населеного пункту.
Самостійна робота з підручником.
Поясніть походження назви річки Сула.
Вчитель. Автор вашого підручника пропонує вам цікаву гру в слова.
На основі
запропонованої схеми поясніть походження назв річок і міст за схемами.
Вчитель.
А зараз ми повинні дати відповідь на головне питання нашого уроку: як
географічні назви пов’язані з історією. Це завдання допоможе нам виконати
презентація.
Слайд 1.
Як географічні назви пов’язані з історією.
Слайд 2.
Історична топоніміка вивчає походження
різних географічних назв і те, як пов’язані вони з історичними подіями та
діяльністю людей.
Слайд 3.
Географічні назви:
- Пов’язані з географічним середовищем та вказують на розташування.
- Пов’язані з назвами народів чи племен, що проживали у даній місцевості.
- Походять від імен людей, зокрема видатних історичних діячів.
- Вказують на заняття, діяльність і особливості життя людей.
Завдання.
До якої групи географічних назв належать
запропоновані у підручнику
(ст. 56)
географічні назви с. Рудники, м. Шахтарськ, с. Поляни, м. Івано-Франківськ,
Колумбія, м. Рівне, Чорногорія.
Слайд 4.
Міграції – переселення людей. Переселяючись
на нові місця проживання, люди нерідко переносили із собою в нову місцевість
старі назви
Галичина Костромська область
(Україна) (Росія)
Львівська
область Сумська область
Північна
Америка
Слайд 5.
Багато назв міст пов'язано з історичними подіями нашого народу.
- Володимир
(Україна, Росія) - на честь Володимира Великого.
-Ярославль -
на честь військових перемог Ярослава Мудрого.
-Львів -
Данило Галицький назвав на честь свого сина Лева.
3.Звідки
з'явилися
назви вулиць.
Вчитель пропонує учням
накреслити у зошиті наведену у §8 таблицю.
Учні
. Читання ланцюжком абзацу 1,2. В процесі читання учні заповнюють
таблицю.
Завдання. Що має бути в місті, аби там з'явилися назви
вулиць зі словами "вал", "стіна", "башта"?. Якщо
вам зустрічалися назви вулиць з такими назвами, наведіть приклади.
Вчитель. Існує традиція, і не тільки у
нашого народу, називали вулиці, площі, майдани на честь видатних людей -
письменників, полководців, артистів. Інколи це пов'язано з перебуванням цих людей в даній місцевості, а
інколи місцева влада у такий спосіб увічнювала їхні імена. Так, вулиці Тараса
Шевченка, Лесі Українки, Богдана Хмельницького є, напевно, в кожному українському
місті.
Учні. Коментоване читання абзацу 2,3
(ст. 58).
Бесіда:
- Доведіть, що назву вулиці Листопадовою чину у м. Львові неможливо пояснити, не знаючи історії.
- Поясніть чому у кожному місті України є вулиці, пов'язані з подіями Великої Вітчизняної війни?Вчитель. Меморіальна дошка - це настінна плита, виготовлена з мармуру чи іншого матеріалу, з викарбуваними на ній портретом і надписом.Надання вулицям назв чи їх перейменування відбувається і нині. Після проголошення незалежності України у небуття відійшли назви, пов'язані з іменами вождів, знаменними датами тодішньої держави- Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Натомість з'явилися назви, що відтворюють історичне минуле українського народу, наприклад, вулиці імені Івана Мазепи, Михайла Грушевського, Володимира Винниченка. Відомим на всю країну став майдан Незалежності, що в центрі Києва, який є уособленням самостійності великої європейської держави - України.
- Закріплення знань і вмінь.За запитаннями і завданнями до §8.
- Домашнє завдання.
- Опрацювати теоретичний матеріал § 8.
- Дати відповідь на запитання до §8.
- Підготуватися до виконання практичного заняття "Які назви навколо вас зберігають пам'ять про минуле".
Комментариев нет:
Отправить комментарий